OCZKO WODNE – POMYSŁY

Mając nadmiar miejsca w ogrodzie warto pomyśleć o oczku wodnym. Należy oczywiście odrzucić obraz zaniedbanych oczek, porośniętych zielonymi trawami na rzecz nowoczesnego pięknego oczka. Budując oczko warto pamiętać aby na jego dnie umieścić lampy, pięknie rozświetlą wodę, wieczorem dadzą wspaniały efekt. W zależności od wielkości oczka można pomyśleć o roślinności, która urozmaici jego wygląd.

W zależności o głębokości oczka należy sadzić inne rośliny, zawsze jednak będą to rośliny wodne:

1. rośliny pływające – pistia lub żabiściek,

2. rośliny do strefy głębokiej – strefa sadzenia na głębokości 50-150 cm,

3. rośliny do strefy płytkiej – strefa sadzenia na głębokości 30-50 cm.

Wokół oczka wodnego należy nasadzić rośliny do strefy bagiennej, do tej grupy roślin należą niezapominajki, pałka wodna czy tatarak lub  rośliny do strefy nadbrzeżnej – żurawki, kosaćce, funkie, liliowce, funkie.

 

Teren wokół oczka możemy obsypać kamieniami lub wyłożyć deską kompozytową czyniąc je tym samym niezwykle nowoczesnym. Można także pokusić się o oświetlenie oczka od strony ogrodu co nada mu atrakcyjności. Jeśli oczko jest duże warto się również zastanowić nad pomostem, który także może zostać wykonany z deski kompozytowej.

Zapewniam, że dobrze zaprojektowane oczko potrafi być prawdziwa ozdobą ogrodu. A możecie macie już oczko wodne w swoim ogrodzie?

http://cennik.wpckompozyt.pl/