Wiosna i lato to okres, w którym chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Już w starożytnej Grecji czy Rzymie popularnym miejscem przydomowego odpoczynku był ogród. Planując jego rozmieszczenie warto uważnie przemyśleć, jakie materiały należy wykorzystać do jego wykończenia tak, by móc cieszyć się relaksem na świeżym powietrzu przez długie lata.
Czasami aby zaaranżować przestrzeń w ogrodzie na prawdę nie trzeba wiele, wystarczy kilka płotków, ścianek działowych, donic czy chodników i nasz ogród można odmienić nie do poznania.
Płotki działowe doskonale nadają się zarówno do dekoracji i urządzania przestrzeni otwartych (ogrodów, prywatnych i publicznych, parków, placów zabaw, parkingów firmowych), jak i wnętrz (domów, obiektów firmowych, instytucji, galerii handlowych, lokali użytkowych). Zaznaczyć należy, że ogrody wertykalne można dzięki kwitnieniu roślin i licznych materiałom dostępnym na rynku skomponować nie tylko w kolorze zielonym, lecz także w wielu innych barwach.
Dotychczasowe rozwiązania w zakresie ozdobnej aranżacji powierzchni pionowych przy pomocy roślin w dużym stopniu ograniczały się do zawieszania doniczek z ziemią lub do formowania wysuniętych ze ściany klombów oraz donic.
Najchętniej wybieranym materiałem do tworzenia ogrodu wertykalnego (pionowego) było drewno. Jest ono materiałem jak najbardziej naturalnym, który w żaden sposób nie zagraża naszemu środowisku, a dodatkowo rozkłada się bez problemu. Niestety by drewno było trwałe i odporne na zewnętrzne warunki środowiska trzeba o nie odpowiednio dbać. W grę wchodzi malowanie różnego rodzaju ochronnymi farbami lub olejami. Jednak drewno zawsze nadaje pewnej elegancji. Mamy zawsze do wyboru różne rodzaje drewna oraz różną grubość, w zależności do czego chcemy je użyć. Należy pamiętać, że drewno nie jest równe drewnu, dlatego też bardzo ważne jest by wybierać te najtrwalsze.
W ciągu ostatnich kilku lat dużą popularność zyskały dzięki swoim właściwościom – deski kompozytowe. Nic dziwnego, gdyż są tańsze od drewna egzotycznego, a dają bardzo podobne efekty. Bardzo dobre parametry techniczne takich desek są gwarancją tego, że wykonane z nich jakiekolwiek kompozycje czy tarasy będą służy nam przez długie lata.
Warto zaznaczyć, że deski kompozytowe są ciepłe w dotyku i pomimo braku naturalnych słojów, ich wygląd zapewnia estetyczne i spójne wykończenie, bez ryzyka natknięcia się na drzazgę. Generalnie dobrze się sprawdzają w warunkach zewnętrznych. Mogą być dużo lepszą pod wieloma względami opcją, niż zwykle deski.
Największą zaletą systemu desek kompozytowych jest brak konieczności konserwacji i impregnowania, które w przypadku naturalnego drewna jest kosztowne i pracochłonne. Czyszczenie i pielęgnacja jest prosta i nie wymaga większego wysiłku. Dzięki specjalnej technice barwienia, deski długo utrzymują świeżość koloru. Barwienie kompozytu odbywa się na etapie produkcji. Nie ma zatem konieczności malowania desek, które w przypadku naturalnego drewna musi być często powtarzane.
Montaż ich można przeprowadzić samodzielnie, pod warunkiem, że wiemy jak się do tego zadania przygotować. Aby konstrukcja z desek kompozytowych miała solidną bazę, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża czy ściany na której planujemy taką kompozycję
Przy pomocy prezentowanego systemu może zostać wykonana również ściana na balkonie lub przydomowym tarasie, która doskonale ożywi przestrzeń i wkomponuje się w architekturę. Ze względu na ciekawą fakturę desek, ściany wertykalne mogą służyć jako naturalne ekrany dźwiękochłonne. Znakomicie zastępują standardowe żywopłoty i bardzo dobrze sprawują się jako ścianki działowe, np. w biurach lub restauracjach, wprowadzając do wnętrza świeżość i nowoczesny styl. Aspekt dekoracyjny to tylko jedno z zastosowań efektownych ścian kompozytowych . Kolejnym jest ich funkcja reklamowa. Nowoczesne ściany z desek nie tylko ozdabiają, ale też mogą być nośnikiem treści marketingowych i przekazów komunikacji wizualnej, dzięki czemu mogą przyciągnąć uwagę klientów.