Odpowiednio dobrane oświetlenie do ogrodu to podstawa jego funkcjonowania. Warto je zaplanować przemyślanie i dobrze. Od niego bowiem będzie zależało jak nasz dom czy cała posesja będzie się prezentowała w nocy i to jak my będziemy mogli z niej korzystać np. podczas zorganizowanych imprez.
Podstawą jest oświetlenie bramy i furtki.
Powinno ono przede wszystkim umożliwiać bezpieczne i łatwe poruszanie się po zmroku, dlatego przy furtce i wejściu do domu dobrze jest umieścić punkt świetlny. W ten sposób oświetlone będą klamka, zamek i dzwonek, a także osoba stojąca przed nimi.
Oświetlenie na podjazdach i ścieżkach
Do oświetlenia podjazdu do garażu jak i do oświetlenia ścieżek znakomicie sprawdzają się oczka świetlne. Wybierając oczka na podjazd należy pamiętać, aby zwrócić uwagę na to, żeby były najazdowe. Przy ścieżkach praktyczne zastosowanie mają lampy na słupkach (im dłuższa ścieżka tym wyższy słupek).
Oświetlenie elewacji
Oświetlenie elewacji wymaga starannego ustawienia jego źródeł, by nie świeciły bezpośrednio w okna. Można zastosować oprawy umieszczone w kostce brukowej opaski wokół domu, albo ustawić reflektory na trawniku. Strumień światła skierowany równolegle do ściany budynku uwypukla fakturę elewacji i często też maskuje jej niedoskonałości.
Lampy do oświetlenia roślin
Planując oświetlenie roślin, należy pamiętać, żeby tak ukierunkować padające światło aby nie rzucały one pajęczyny cieni na ścianę domu. Dlatego w takich miejscach najczęściej stosuje się reflektorki, które z łatwością można przekierować w dowolną stronę. Takie oprawy można przymocować np. do ścieżki, specjalnie do tego przeznaczonego fundamentu lub innego twardego podłoża.
Oświetlenie oczka wodnego
Z pomocą specjalistycznych wodnych lamp, zainstalowanych na dnie oraz na brzegach sadzawki, możesz stworzyć piękną świetlną kompozycję, która będzie cieszyć oko również po zmierzchu. Oświetlenie zbiorników wodnych oraz roślin odbywa się za pomocą lamp oraz reflektorów zainstalowanych na dnie sadzawki lub na jej brzegach. Urządzenia te powinny mieć odpowiednie parametry, by sprawnie działać w wodzie.
Oświetlenie tarasu lub altany
Dobranie wyjątkowych lampionów lub kinkietów, wpłynie na komfort wypoczynku. Zatem w szczególności powinniśmy zadbać o to, aby nasz taras godnie się prezentował podczas letnich wieczorów i został odpowiednio oświetlony. To dość istotna kwestia, szczególnie jeśli chcemy, aby to miejsce stanowiło niejako strefę dobrej rozrywki dla rodziny oraz znajomych. Możesz także zastosować lampiony ogrodowe, wykonane z kompozytu drewna. Wówczas przestrzeń nabierze nieco oryginalny charakter, dlatego też taras stanie się miejscem gdzie chętnie zaprosisz znajomych na lampkę wina.
Ciekawą opcją jest również oświetlenie montowane w podłoże tarasu – świetnie sprawdza się coś takiego wtedy, gdy mamy taras z kompozytu drewna, gdyż bardzo łatwo i sprawnie można w nań wmontować oświetlenie. Można zamontować zarówno pojedyncze punkty jak i całe panele ledowe – wygląda to naprawdę elegancko, a jeśli zamontujemy je na stopniach prowadzących na taras pozwala zwiększyć bezpieczeństwo poruszania się po nich.