Wyprawa po lepszy świat

Myślałeś kiedyś o tym, że nawet najprostsze rzeczy jak wymiana podkładów kolejowych na te zbudowane z innego budulca mogą zrobić naprawdę dużo dla naszej planety. Mieliśmy okazję zobaczyć grafikę, która otworzyła nam oczy na cały problem:

composite-ties-vs-wood-railroad-ties
Podczas kiedy klasyczne podkłady, te zbudowane z drewna, po czasie zaczynają wytwarzać niebezpieczną dla okolicznych ekosystemów ciecz- krezot, która powoduje pogorszenie się stanu roślin wokół, kompozyt nie oddaje do środowiska nic- tym samym nie zagraża żadnym zielonym organizmom.

Po za tym, drewniane podkłady pękają od obciążenia jakie mają składy towarowe czy zwykły pociągi, natomiast kompozyty odczuwają je w o wiele mniejszym natężeniu. Ponad to, kompozyt nie jest narażony na erozje, gnicie czy samowolne rozkładanie. To znaczy, że wytrzymuje dłużej niż drewno i to od 3 do 5 razy!

Ile materiałów potrzebujesz by przejechać milę?

Na drewnianych podkładach jest to 810 dojrzałych dębowych drzew. 810! W tym czasie kompozyt zużywa zrecyklingowane materiały i do jego produkcji potrzebne jest… 0 drzew. Na moje oko jest to o 810 drzew mniej…

Jeśli to do Ciebie nie przemawia, spójrz na wytrzymałość kompozytu i to o ile rzadziej trasa między Twoimi ulubionymi miejscami będzie remontowana. Zaoszczędzasz swój czas a my- drzewa wokół nas.

Zdjęcie: http://www.atlasties.com/Composite-Railroad-Ties-Vs-Wood.php