SOCZYSTA ZIELEŃ – JAK DBAĆ O TRAWNIK

 


Podstawą każdego pięknego ogrodu jest zadbany trawnik. Aby jak najdłużej cieszyć się soczystą zielenią należy zastosować się do kilku podstawowych zasad. W inny sposób dba się o trawę dopiero wsianą, w innym sposób o dojrzały trawnik. Pamiętajmy, że młody trawnik trzeba będzie podlewać kilka razy dziennie, gdy gdy jest wietrznie i sucho podlewajmy trawnik 2 a nawet 3 razy dziennie.  Później wystarczy taki trawnik podlewać dwa razy w tygodniu, Najlepszą porą jest ranek gdy chłodniejsze powietrze oraz mniejsze parowanie sprawią, że woda dłużej utrzyma się w podłożu. A powinna się utrzymać na w trawie ok. 10-15 cm ponieważ korzenie trawy wrastają na taką głębokość.
Podstawą zielonego trawnika jest woda. Oczywiście gdy zapomnimy podlać trawnik to nawet jeśli trawa zyska żółtą barwę a jej korzenie zaczną usychać, nic straconego, podlana i nawieziona trwa szybko wróci do formy, pomocny w tym wypadku będzie deszcz 🙂 Osoby, które niekoniecznie lubią biegać z wężem po ogrodzie powinny się zaopatrzyć w automatyczny system nawadniania. Warto jednak pomyśleć o takim rozwiązaniu jeszcze przed założeniem trawnika. W takim przypadku kilkudniowy wyjazd nawet w najbardziej upalne dni nie będzie miał wpływu na nasz trawnik, dzięki odpowiedniemu zaprogramowaniu zraszacze włączą się automatycznie.

Nasz trawnik będzie wyglądał królewsko jeśli będziemy go regularnie kosić, nie ma konkretnych wytycznych jak często, należy jednak przespacerować się z kosiarką raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie.  Pamiętajcie aby przed koszeniem usunąć kamienie. Zasadą jest, że koszenie nie powinno się odbywać gdy trawa jest mokra. A jaka długość? Taka jak nam odpowiada. Dzięki częstemu koszeniu trawa zyska soczysty zielony kolor, będzie także intensywniej rosła.

Żeby trawa cieszyła nasze oczy swoim pięknem należy ją nawozić, tę czynność wykonujemy zgodnie z zaleceniami producenta. Pamiętajmy aby kupować nawozy bogate w  azot, który pobudzi wzrost,  w potas dzięki któremu regulowana będzie gospodarka wodna oraz z fosfor, który wpływa na rozwój korzeni.

Aby nasza trawa lepiej rosła należy ją pobudzić poprzez aerację polegającą na napowietrzaniu jej, np. poprzez nakłuwanie gleby  widłami. Pomimo że na rynku są dostępne specjalistyczne sprzęty do aeracji, poradzimy sobie z tym zabiegiem z podstawowymi sprzętami , pomocne okażą się również grabie.

KILKA ZASAD I NASZE TRAWNIKI BĘDĄ SIĘ PREZENTOWAŁY JAK MURAWA PIŁAKRSKA PRZED MISTRZOSTWAMI ŚWIATA 🙂