OGRODZENIE – Z KOMPOZYTU I NIE TYLKO

Kolejnym pomysłem na ogrodzenie posesji są tzw. gabiony. Każdy kto interesuje się historią, wie, że kosze wypełnione kamieniami nie są nowością, już w starożytnym Egipcie oraz w Chinach  stosowano tę metodę w celu stabilizacji skarp oraz nadbrzeży. Dziś kosze gabionowe wypełnione są nie tylko kamieniami, wśród pomysłów na wypełnienie gabionów są szklane bryły czy drzewa bądź krzewy.

Ogrodzenie z przęsłami z gabionowymi koszami może być połączone z każdym innym materiałem w taki sposób, że między gabionami stosujemy np. deski kompozytowe. Tego typu propozycja jest nie tylko nowoczesna ale także bardzo elegancka. W przestrzeni miejskiej coraz częściej widać tego typu połączenie. Przyznacie sami, że jest to dość efektowny pomysł i z pewnością każdy choć na chwilę przystanie przy tego typu ogrodzeniu aby mu się przyjrzeć. Także na prywatnych posesjach gabiony są coraz częściej stosowane. Pamiętać jednak należy żeby szerokość kosza dostosować do wielkości domu i działki, zbyt szeroki kosz w przypadku niewielkiego domu może wyglądać śmiesznie.

Kupując kosze należy zwrócić uwagę na jakość materiału z którego jest wykonany kosz. Jak już podkreślałam w przypadku kompozytu warunki atmosferyczne nie maja znaczenia, natomiast przypadku tego typu materiału należny zakupić odpowiednio zabezpieczoną stal: koniecznie w ocynku ogniowym,  niektóre elementy mogą być pomalowane lub  powleczone PCV natomiast elementy łączące kosze skręcane na śruby powinny być wykonane ze stali nierdzewnej.

Jeśli zdecydujemy się wypełnić gabion kamieniem to mamy oczywiście szeroki wachlarz możliwości. Najtańszym kamieniem jest oczywiście kamień polny, inne równie często stosowane to gnejs oraz granit, kamienie egzotyczne ze względu na cenę są raczej stosowane jako dopełnienie np. jedna z warstw.

Zaznaczyć również należy, że gabiony z zawartością kamienia sprawdzą się nie tylko w nowoczesnej architekturze, z powodzeniem możemy jest zastosować np. w przypadku domu stylizowanego na dworek.

Gabiony mogą również stanowić dopełnienie kompozycji ogrodowych, możemy nimi oddzielić poszczególne części naszej posesji lub po prostu uatrakcyjnić ją efektownym gabionem.