Mały ogród wodny – sposób na letnie upały

W czasie upałów marzymy o odrobinie wody w przydomowym otoczeniu. Warto pomyśleć o tym już na wiosnę, aby podczas wakacji cieszyć oko w pełni rozwiniętym oczkiem wodnym, w którym rosną piękne rośliny, a nawet pływają rybki (Karpie Koi są boskie!). Jeśli jednak pomysł wpadnie nam 5 minut przed nastaniem gorących dni, nie czekajmy do następnego lata! Zafundujmy sobie przenośne, mały stawek, zrobiony np. z beczki, dużej donicy lub pojemnika szklanego.

Duża donica lub inny wodoszczelny pojemnik może łatwo zmienić się w mały wodny ogród na balkonie.
Duża donica lub inny wodoszczelny pojemnik może łatwo zmienić się w mały wodny ogród na balkonie.

Minizbiorniki wodne na tarasach i przydomowych gankach wdarły się z impetem w obecne trendy ogrodnicze. Jest to świetne rozwiązanie dla domów nie posiadających dużego ogrodu, w którym mogłoby powstać pełnowymiarowe oczko.

Najpopularniejsze, a jednocześnie najbardziej efektowne rośliny wodne, które możemy hodować w wodzie, to te z gatunku Nymphaea, czyli grzybienie, popularne nazywane liliami wodnymi lub nenufarami. Kwitną od kwietnia do września, zdobiąc otoczenie białymi, żółtymi, pomarańczowymi, różowymi lub czerwonymi kwiatami. Dostępne są także odmiany tropikalne – purpurowe, fioletowe i niebieskie, jednak nie są one zdolne do przetrwania w polskim klimacie w czasie zimy. Liście grzybieni także pełnią funkcję ozdobną – zaokrąglone, skórzaste, pływające po powierzchni, występują w zielonej, purpurowej lub plamistej odmianie.

Chociaż niektóre z nenufarów potrzebują jedynie kamieni lub żwiru, aby zakotwiczyć korzenie na dnie zbiornika, polecamy umieścić je w worku jutowym (lub z tkaniny o luźnym splocie, przepuszczającej wodę) wypełnionym podłożem dla roślin wodnych oraz żwirem. Rośliny będą wówczas dobrze osadzone w oczku i odżywione. Jeśli chodzi o wodę, pojemnik najlepiej  wypełnić deszczówką. Kiedy jednak nie mamy takiej możliwości, wodę z kranu należy odstawić na kilka dni w zacienionym miejscu, a następnie wlać powoli po ściance, wcześniej instalując wszystkie elementy – rośliny, kamienie i inne ozdobne obiekty, które wejdą w skład kompozycji – na przykład kolorowe szkło.

www.wpckompozyt.pl
W dużych, betonowych donicach zmieszczą się 2-3 kwitnące rośliny.

Gotowy wodny ogród powinno się ustawić w miejscu o dobrej ekspozycji słonecznej, aby zapewnić roślinom odpowiednie warunki świetlne do kwitnienia. Dodatkowo, promienie słońca odbijane przez wodę, wprowadzą na naszym tarasie klimat Zen, zapewniając miejsce idealne do odpoczynku, a do tego podniesie wizualną wartość każdego miejsca!

Teraz nie pozostaje nic, tylko wcielić w życie przepis na małe oczko wodne! Nawet jeśli dysponujemy tylko niewielkim balkonem, relaks nabierze zupełnie nowego wymiaru w towarzystwie zachwycających  lilii wodnych.

www.wpckompozyt.pl
Mały stawek może znaleźć się także w drewnianej lub kompozytowej skrzynce, w której umieścimy plastikowy pojemnik.

Żródła: zielonyogrodek.pl; e-ogrody.pl; roslinywodne.com

Źródła zdjęć: homesteadsurvival.blogspot.com; midwestliving.com; bhg.com; wymarzonyogrod.pl