Jak dbać o taras kompozytowy?

Tarasy kompozytowe do złudzenia przypominają te drewniane, ale w przeciwieństwie do nich nie wymagają zabiegów konserwacyjnych. Mimo, iż nie trzeba ich specjalnie zabezpieczać przed czynnikami biologicznymi i atmosferycznymi to należy o nie odpowiednio dbać, aby zachowały swój wygląd na wiele lat. Jak więc dbać o deski kompozytowe?

Czyszczenie desek kompozytowych

Taras kompozytowy tak samo jest narażony na zabrudzenia jak każdy inny, więc nie obędzie się bez jego systematycznego czyszczenia. Kompozyt nie posiada sęków i drzazg, ale ma specyficzne bruzdy, które sprawiają, że jego nawierzchnia jest mniej śliska. Brud w szczególności zbiera się właśnie w tych drążeniach. By poradzić sobie z jego wyczyszczeniem warto uzbroić się w dobrą miotłę i szczotkę. Zabieg zamiatania i mycia należy powtarzać codziennie. Pomocna może okazać się również myjka ciśnieniowa, jednak należy pamiętać by ciśnienie nie przekroczyło 100 barów, a odległość dyszy od tarasy wynosiła ok. 40 cm.

Usuwanie plam

Podczas użytkowania tarasu nieuniknione są różnego rodzaju plamy i zabrudzenia. Jeśli są one niewielkie to spokojnie poradzi sobie z nimi woda oraz płyn do mycia naczyń. W przypadku silniejszych plam warto zakupić specjalny środek do czyszczenia desek kompozytowych. Tego typu preparat znakomicie poradzi sobie z takimi zabrudzeniami jak plamy z atramentu, oleju, sadzy czy farby. Warto również zainwestować w szczotkę miedzianą, która da radę usunąć wszelkie, nawet te najbardziej uporczywe zabrudzenia.

Na początku użytkowania tarasu z drewna kompozytowego mogą się na nim pojawić także zacieki po deszczu. Jest to całkowicie normalne i nie należy panikować – takie zacieki znikną samoczynnie po kilku tygodnia. Jeżeli jednak bardzo nam przeszkadzają to można je usunąć przy użyciu wełny stalowej.

Usuwanie zarysowań

Zarysowania to również rzecz normalna – nikt przecież nie będzie chodzić po tarasie wyłącznie w mięciutkich bamboszkach 🙂 Z delikatnymi zarysowaniami spokojnie można poradzić sobie samemu przy użyciu miękkiej szczotki drucianej lub papieru ściernego. Przed przystąpieniem do szlifowania warto wpierw przetestować jak nam to idzie na jakimś mniej widocznym miejscu. Szlifowanie powinno odbywać się równolegle do tego jak biegną bruzdy w deskach.

Dbanie o kolor

Kolor desek kompozytowych po pierwszych 40-60 dniach nasłoneczniania może ulec zmianie (maksymalnie o jeden ton kolorystyczny). By odcień rozłożył się na całym tarasie jednolicie, przez ten okres warto zrezygnować z ustawiania mebli, donic, itp. ozdób lub ewentualnie systematycznie zmieniać ich położenie. Do ożywienia koloru można użyć renowatora do desek kompozytowych.

tarasy-jak-dbac

Zdjęcia: https://pl.pinterest.com/fengqingxue/wood-plastic-composite-floor/